#zostajewdomu, czyli co można, a czego lepiej nie robić w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2

Mamy wybór: ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki tysięcy chorych” – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

„Zdaję sobie sprawę, że wprowadzenie tzw. kwarantanny społecznej, to dla wielu osób poważny problem … Ale mamy wybór – swoiste zamknięcie państwa i ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki i setki tysięcy chorych, a do tego setki zmarłych.
Nie chcę, by jak we Włoszech lekarze musieli wybierać, kogo podłączyć pod respirator” – podkreślił szef resortu zdrowia.

Warto przypomnieć, jak przenosi się koronawirus SARS-CoV-2:

Bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby:

  • droga kropelkowa, a zatem np. tzw. aerozol jaki wydzielamy podczas mówienia; przy czym, żeby drobinki śliny z koronawirusem naszego rozmówcy nas dosięgły, musimy być odpowiednio blisko;
  • inne wydzieliny, jak na przykład kał i mocz.

Pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie i kaszel.

Główny Inspektor Sanitarny wskazuje, że aktualnie dostępne dane wskazują na to, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach.

Wirusa można pozbyć się ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych stosowanych w gospodarstwie domowym. Z rąk pozbędziemy się go dokładnie myjąc je mydłem pod bieżącą ciepłą wodą.

Korzystając z dostępnych materiałów przygotowaliśmy dla Państwa kilka porad

Ładna pogoda sprzyja wychodzeniu na świeże powietrze. Czy podczas epidemii koronawirusa mogę wyjść na spacer?

Na początku mniej restrykcyjnie podchodziłem do tego pytania i zalecałem spacery np. w lesie czy parku, czyli w miejscach, gdzie na co dzień nie ma wielu ludzi. Niestety, obserwujemy od kilku dni, że coraz więcej osób spędza czas na świeżym powietrzu, a te lasy i parki są pełne ludzi. Dziś, gdy słyszę pytanie, czy mogę iść na spacer, zdecydowanie odradzam – tłumaczy dr Durajski.
Ekspert obawia się, że możemy powtórzyć przez to tzw. „włoski model” – Włosi w większości zignorowali zalecenia dotyczące unikania skupisk ludzi.
Liczba zachorowań na COVID-19 i zgonów w wyniku choroby w tym kraju wzrosły gwałtownie i wciąż utrzymują się na wysokim poziomie.

Czy podczas epidemii koronawirusa mogę wyjść z dzieckiem na plac zabaw?

– Kategorycznie nie – odpowiada lekarz Łukasz Durajski i dodaje: – Sprzęty na placach zabaw nie są dezynfekowane, a z dostępnych danych wynika, że koronawirus może utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin.
Ta sama zasada, co w przypadku placów zabaw, dotyczy również siłowni na świeżym powietrzu .

Czy podczas epidemii koronawirusa mogę wychodzić z psem na spacer?

Spacery ze zwierzętami ograniczamy do minimum. To może być trudne, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami aktywnych psów, które potrzebują dużo ruchu i zabawy. Warto jednak w tym szczególnym czasie ograniczyć te spacery, unikać podczas wyjść innych ludzi. Nie umawiać się z sąsiadami na wspólne wyprowadzanie zwierząt. Im mniej ludzi spotkamy podczas spaceru, tym lepiej.

Czy podczas epidemii koronawirusa mogę jeździć na rowerze?

W przypadku jazdy na rowerze również zalecamy ostrożność. Jazda na rowerze jest nieco bezpieczniejsza, bo zwykle jeździmy sami i mamy mniejsze szanse spotkania się z kimś w bliskiej odległości – wyjaśnia ekspert. Biorąc jednak pod uwagę, że na ścieżkach rowerowych nie brakuje miłośników dwóch kółek – szczególnie teraz, gdy część z nich ma „wolne” – warto ograniczyć wyjścia.

Czy podczas epidemii koronawirusa mogę się spotykać ze znajomymi w domu?

Na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna: nie. Nie bierzmy przykładu z Włochów. Włosi i Hiszpanie popełnili ten błąd. To są narody przyjacielskie, rodzinne , były imprezy  i spotkania rodzinne. To spowodowało szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa – dodaje  dr Durajski. Unikanie spotkań towarzyskich nie oznacza jednak zerwania kontaktów. Zatem nie odwiedzajmy się, ale możemy być, i powinniśmy, w kontakcie telefonicznym, mailowym, skype’owym, czy jakimkolwiek innym poza bezpośrednim spotkaniem.

Czy podczas epidemii koronawirusa mogę iść do sklepu?

Sklepy spożywcze i inne, które nadal są otwarte, robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom i klientom. Jeśli nie musisz, nie idź do sklepu.  Oczywiście musimy robić zakupy – starajmy się jednak robić to możliwie rzadko,  a przede wszystkim pojedynczo. Do sklepu nie idzie cała rodzina!

Wietrzenie mieszkań a zagrożenie koronawirusem

Nic tu się nie zmienia w ogólnych zaleceniach. Nasze pomieszczenia należy wietrzyć, to zmniejsza szanse jakichkolwiek patogenów na przetrwanie.

Najlepszym wyjściem jest niewychodzenie z domu. Nie tylko chronimy siebie i naszych bliskich, ale też osoby, które nie mają tego przywileju, żeby w domu zostać. Polecamy #zostajewdomu

Ważne!
Powyższe rekomendacje dotyczą osób, które zostają w domu z wyboru. Jeśli przebywasz na kwarantannie domowej zarządzonej przez sanepid, ponieważ miałeś kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub wróciłeś z zagranicy, musisz bezwzględnie zostać w domu i unikać kontaktu z innymi ludźmi.

BĄDŹMY RAZEM!
Tylko w ten sposób zwalczymy poważne zagrożenie i przetrwamy.

Wykorzystano materiały z Serwis Zdrowie PAP, www.medonet.pl, Rzeczpospolita, Wprost -Zdrowie i medycyna

koronawirus-zdjecie

This entry was posted by Agnieszka Lechowicz, on at and is filed under News. Comments are currently closed.