Zbiornik Okocim
INWESTOR :
MAŁOPOLSKI ZARZĄD MELIORACJI I URZĄDZEŃ WODNYCH W KRAKOWIE
31-153 Kraków ul. Szlak 73
tel. 12/634 40 33
NAZWA PRZEDSIĘWZIĘCIA :
„ZABEZPIECZENIE POWODZIOWE W DOLINIE RZEKI USZWICY – ZBIORNIK OKOCIM”.
W ramach przedsięwzięcia „Zabezpieczenie powodziowe w dolinie rzeki Uszwicy ” planowana jest budowa trzech zbiorników wodnych: Lipnica Murowana , Gosprzydowa i Okocim . Wszystkie zbiorniki są zbiornikami suchymi tzn. będą napełniać się tylko w czasie napływu fali powodziowej. Projektowane zbiorniki i zapory ziemne będą bezobsługowe a przepływ wody regulowany będzie przez urządzenia spustowe i przelewy przez zaporę.
Zbiornik Okocim zlokalizowany jest na terenie Gminy Brzesko (miejscowości Okocim i Poręba Spytkowska) i Gminy Gnojnik (miejscowość Uszew). Początek zbiornika znajduje się w km 40+420 rzeki Uszwicy, a jego obszar będzie sięgał ok. km 46+150 rzeki.
Suche zbiorniki przeciwpowodziowe są korzystniejszym rozwiązaniem niż budowa zbiorników retencyjnych. Zasadą działania suchego zbiornika przeciwpowodziowego jest przechwycenie w czaszy zbiornika (ograniczonej zaporą) znaczących objętości fali powodziowej oraz umożliwienie ciągłego odpływu wody w bezpiecznej ilości do obszarów położonych poniżej zbiornika.
Odpływ wód z suchego zbiornika odbywa się zasadniczo przez upusty denne zlokalizowane
w zaporze na poziomie dna rzeki. Umożliwia to odprowadzenie niskich i średnich przepływów przez czaszę zapory i swobodną migrację organizmów zwierzęcych. Poza okresami powodziowymi (czyli przez znaczącą część czasu), rzeka swobodnie przepływała będzie istniejącym korytem przez urządzenia upustowe. Koryto cieku zarówno doprowadzające jak i odprowadzające wodę z przekroju zapory pozostaje praktycznie w stanie naturalnym (poza umocnionymi fragmentami w rejonie zapory).
Czasza suchego zbiornika to przestrzeń (powierzchnia) powyżej zapory, która za wyjątkiem okresu przejścia fali powodziowej, pozostaje w stanie naturalnym (typowa dolina rzeczna).
Zapory czołowe suchych zbiorników są zazwyczaj zaporami ziemnymi z wydzieloną betonową częścią przelewowo – upustową (budowlą zrzutową). Zapora ta zamyka całą szerokość doliny, umożliwiając w okresie wezbrań powodziowych, zatrzymanie części fali powodziowej w czaszy zbiornika. Z uwagi na bezpieczeństwo zapory oprócz upustu dennego (umożliwiającego stały przepływ wody o ograniczonej, bezpiecznej ilości) zapora dysponuje również urządzeniami przelewowymi
(w górnej części budowli zrzutowej).
Przy normalnym poziomie piętrzenia (poziom przelewu) NPP – na rzędnej 233.50 m n.p.m. zbiornik będzie posiadał pojemność około ok. 3.63 mln metrów sześciennych i zajmował powierzchnię około 128 ha. Przy maksymalnym poziomie piętrzenia maxPP (233.85 m n.p.m.) zbiornik będzie posiadał pojemność około ok. 4.09 mln metrów sześciennych i zajmował obszar ok. 138 ha.
Termin realizacji inwestycji :
Dokumentacja wraz z pozwoleniami – przewidywany termin zakończenia grudzień 2016 r.
Wykonanie inwestycji – 2021 rok. ( termin wykonania zadania jest uzależniony od możliwości pozyskania środków finansowych na ten cel ).
Ewentualne pytania należy kierować do Inwestora- Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie
31-153 Kraków ul. Szlak 73
tel. 12/634 40 33
Materiały udostępnione przez Inwestora – Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie:
PREZENTACJA.pptx (117 MB)
RAPORT ŚRODOWISKOWY, streszczenie
Obliczenia zanieczyszczeń powietrza: Prognoza.2020, Prognoza.2030